...oparta na chmurze platforma No-Code, która umożliwia użytkownikom tworzenie profesjonalnych aplikacji mobilnych bez konieczności pisania kodu. Dzięki AppSheet użytkownicy mogą łatwo tworzyć niestandardowe aplikacje mobilne i webowe do zadań takich jak na przykład gromadzenie danych, zarządzanie zapasami i śledzenie projektów.
AppSheet został pierwotnie założony przez Praveena Seshadriego w marcu 2014 roku po kilku miesiącach rozwijania produktu w jego domu w Seattle w stanie Waszyngton.
W 2015 roku AppSheet otrzymał finansowanie zalążkowe od New Enterprise Associates.
W 2018 r. AppSheet został uznany przez TiE za laureata nagrody Tie50 w uznaniu innowacyjnych startupów technologicznych.
W 2018 roku AppSheet uruchomił SPEC, narzędzie do programowania w języku naturalnym, które pozwala osobom niebędącym koderami tworzyć aplikacje, pytając użytkowników w prostym języku angielskim, co chcą zbudować.
W 2018 i 2019 roku AppSheet został uznany przez Forrester Research za lidera w dziedzinie mobilnych platform Low-Code dla programistów biznesowych.
14 stycznia 2020 r. firma AppSheet ogłosiła, że została przejęta przez Google i dołączy do zespołu Google Cloud.
Platforma oferuje szeroką gamę funkcji, dzięki którym budowa aplikacji to czysta przyjemność.
Oto niektóre z nich:
możliwość zbierania danych w różnych źródłach (Arkusze Google, Excel, Airtable, Salesforce, MySQL, Postresql...),
automatyzacja procesów,
dostęp do API co pozwala na integracje z innymi systemami,
możliwość tworzenia naprawdę zaawansowanych i kompleksowych rozwiązań,
integracja z innymi narzędziami Google Workspace,
dostępność natywnych funkcji (powiadomienia push, robienie zdjęć...)
🛡 AppSheet spełnia wymogi ogólnego rozporządzenia RODO i posiada certyfikat SOC2 Type 2.
🚀 Dodatkowo, aplikacje tworzone za pomocą AppSheet mogą działać w trybie offline, co jest istotną zaletą w przypadku niektórych aplikacji biznesowych, które mają być używane w terenie, ale bez pewności dostępu do Internetu.
Zalety:
👉🏼 AppSheet jest częścią Google Workspace
👉🏼 Łatwość użytkowania:
AppSheet został zaprojektowany tak, aby był łatwy w użyciu, nawet dla użytkowników bez wiedzy na temat kodowania.
👉🏼 Elastyczność:
AppSheet może być używany do tworzenia aplikacji dla wielu różnych potrzeb, w tym do zarządzania magazynem, projektami i danymi klientów.
👉🏼 Łatwy deploy oraz development:
Bardzo przyjemne jest dalsze modyfikowanie aplikacji, reagowanie na opinie użytkowników i rozwijanie jej funkcjonalności.
👉🏼 Integracja z innymi powszechnie używanymi narzędziami:
AppSheet można zintegrować z innymi narzędziami, takimi jak Google Sheets, Dropbox, Microsoft Excel...
👉🏼 Dostęp mobilny:
Aplikacje utworzone za pomocą AppSheet mogą być używane na urządzeniach mobilnych, umożliwiając użytkownikom pracę w podróży.
👉🏼 Współpraca w czasie rzeczywistym:
AppSheet umożliwia współpracę między użytkownikami w czasie rzeczywistym, co jest idealnym rozwiązaniem dla projektów zespołowych.
👉🏼 Personalizacja:
Aplikacje można dostosować do unikalnych potrzeb każdej firmy.
👉🏼 Przystępna cena:
AppSheet to przystępne cenowo rozwiązanie dla małych i średnich firm, które chcą zautomatyzować swoje procesy. Organizacje korzystające z Google Workspace otrzymują dostęp do platformy w ramach licencji GW. W innych przypadkach ceny wahają się od 5 USD/użytkownika (plan Starter) do 10 USD/użytkownika (plan Core). Możliwe jest również uaktualnienie do planu Enterprise i skontaktowanie się z działem sprzedaży w celu ustalenia ceny w oparciu o konkretne potrzeby organizacji.
Wady:
👉🏼 Ograniczona wydajność na niskich planach:
Ze względu na zdecentralizowany charakter aplikacji, wydajność może być ograniczona w porównaniu do innych rozwiązań. Na przykład parowanie Google Sheets-AppSheet może nie być wydajne w przypadku dużych projektów.
👉🏼 Ograniczona wbudowana integracja z innymi systemami:
Chociaż AppSheet można zintegrować z powszechnie używanymi narzędziami, może brakować wielu konektorów, które mogłyby zaspokoić określone potrzeby biznesowe. Jednym z przykładów są usługi płatnicze. Jeśli natomiast jesteś osobą techniczną znajdziesz na to sposób.
👉🏼 Ograniczenia w dostosowaniu interfejsu użytkownika (UI):
Platforma nie pozwala na pisanie własnych snippetów kodu oraz customowe stylowanie. W przypadku wewnętrznych rozwiązań biznesowych zwykle nie stanowi to żadnego problemu.
AppSheet to rozwiązanie, które pozwala firmom na szybkie tworzenie aplikacji bez konieczności pisania kodu. Został specjalnie zaprojektowany dla osób niebędących programistami, które muszą zautomatyzować swoje procesy biznesowe.
Platformę można zintegrować z istniejącymi systemami lub usługami w chmurze, ułatwiając firmom zarządzanie danymi i procesami. Aplikacje tworzone za pomocą AppSheet mogą być współdzielone i dostępne na wielu urządzeniach, co pozwala firmom skrócić czas i obniżyć koszty rozwoju.
Przypadki użycia AppSheet w przedsiębiorstwach są liczne, o czym świadczy galeria dostępnych szablonów.
Prawdę mówiąc, ograniczeniem jest tutaj Twoja wyobraźnia oraz umiejętności. AppSheet to naprawdę potężne narzędzie.
Na tle konkurencji, AppSheet wyróżnia się tym, że jest integralną częścią Google Workspace. Na rynku dostępna jest jeszcze jedna platforma tego pokroju, a jest nią Power Apps Microsoftu.
Google AppSheet to przejęta przez Google platforma do tworzenia aplikacji No-Code, która umożliwia użytkownikom tworzenie aplikacji i zarządzanie nimi za pomocą między innymi arkuszy kalkulacyjnych.
Dzięki Google AppSheet można tworzyć aplikacje na różne potrzeby, w tym zadania zarządzania projektami, zarządzanie magazynem, bazy danych, formularze, aplikacje do śledzenia, narzędzia do zarządzania zespołem i wiele, wiele innych.
Tak, Google AppSheet został zaprojektowany tak, aby był łatwy w użyciu nawet dla użytkowników bez umiejętności kodowania. Oferuje predefiniowane szablony i intuicyjny interfejs użytkownika, aby ułatwić tworzenie aplikacji. Jednak, w przypadku bardziej złożonych projektów ścieżka uczenia się wydłuża, stąd tytuł artykułu: "Google AppSheet - easy to start, hard to master!".
Jak najbardziej, ponieważ wykorzystuje standardy bezpieczeństwa Google, w tym zabezpieczenia SSL do przesyłania danych. AppSheet posiada również certyfikat SOC2 Type 2.